„Ale jak to?” – zapyta większość z nas. Zazwyczaj, gdy mamy podejrzenia problemów ze słuchem, od razu myślimy, że coś niedobrego dzieje się z uchem. W przypadku CAPD problem leży dużo głębiej, a mianowicie w układzie nerwowym.
Jak układ nerwowy wpływa na to jak słyszymy?
Na rycinie umieszczonej powyżej kolorem niebieskim została zaznaczona droga słuchowa, przez którą przechodzi impuls elektryczny. Zawiera on informacje o dźwięku, który dotarł do naszego ucha. Droga ta prowadzi do kory słuchowej, która na różnych poziomach odkodowuje tę informację scalając ją później z innymi informacjami.
CAPD są to nieprawidłowości w przetwarzaniu dźwięków na poziomie neuronalnym nie wynikające z zaburzeń funkcji poznawczych. Występuje problem z przetwarzaniem wielu sygnałów na raz. Oznacza to, że układ nerwowy u osoby z CAPD działa nieoptymalnie i jest przeciążony.
Przekładając biologiczne zjawiska na codzienne życie osoba z CAPD czuje się zmęczona i rozdrażniona. Znacznie lepiej funkcjonuje w cichym pomieszczeniu współpracując tylko z jedną osobą. Często wykonywanie zadań w otoczeniu, którym jest wiele bodźców nawet cichych sprawia dużo problemów. Proces słuchania przebiega wadliwie, co pociąga za sobą również trudności w koncentracji i zapamiętywaniu. Dziecko łatwo się rozprasza i reaguje nieadekwatnie nawet ciche dźwięki.
CAPD jest zaburzeniem występującym stosunkowo często, a niestety jest rzadko diagnozowanym. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka problemy ze słuchaniem, watro oprócz lekarza, zgłosić się także do wykwalifikowanego terapeuty w tej dziedzinie. Zastosowanie odpowiedniej terapii przypominającej grę komputerową można osiągnąć bardzo dobre efekty w stosunkowo krótkim czasie.
Z obserwacji klinicznych wynika, że stosowanie treningu słuchowego przynosi następujące efekty:
- wyciszenie emocjonalne
- wydłużenie czasu uwagi
- poprawa pamięci słuchowej
- optymalny poziom koncentracji
- właściwy autokontrola słuchowa- lepsza wymowa
- poprawa wyników w nauce
Poniżej znajdziesz listę specjalistów, do których możesz się zgłosić ze swoją pociechą w celu diagnozy: https://www.gobrain.pl/providerzy-metody-gobrain