fbpx
Przejdź do treści
logo gobrain

Czym są zaburzenia przetwarzania słuchowego na poziomie centralnym (CAPD)?

Czy dziecko, które słyszy najdrobniejszy szmer może mieć zaburzenia przetwarzania słuchowego?

Z różnych przyczyn proces nauki słuchania nie przebiega prawidłowo mózg, skupia się na nieistotnych dźwiękach: nadwrażliwość – co pociąga za sobą podatność na rozproszenie a ignoruje dźwięki istotne – niedowrażliwość słuchowa co skutkuje problem z ich właściwym szybkim przetwarzaniem.

W  sytuacji odbioru niewielkiej ilości informacji słuchowych dziecko nie ma problemów, lecz gdy dobiega ich  zbyt dużo powoduje to  przeciążenie, miedzy innymi  z powodu braku właściwej selekcji dźwięków i niewłaściwego przetwarzania słuchowego. 

Jak  przetwarzanie słuchowe wpływa na  problemy z koncentracją i pamięcią?

Mózg  w sytuacji nieefektywnego odbioru i przetwarzania informacji słuchowych zużywa  czas i energię na przetworzenie i i rozpoznawanie bodźców  co skutkuje problemami z ich zapamiętaniem  a to z kolei przeciążą układ nerwowy wpływając negatywnie na koncentrację.

Skutki zaburzeń przetwarzania słuchowego(CAPD)

Zaburzenia przetwarzania słuchowego pomimo prawidłowego słuchu obwodowego skutkują niewłaściwą organizacją informacji słuchowych, która objawia się zaburzeniami koncentracji, uwagi, pamięci słuchowej. W efekcie, czego dziecko może być wycofane, nieśmiałe lub wręcz odwrotnie głośne, drażliwe i „niegrzeczne” w zależności od osobowości i kondycji układu nerwowego. Pomimo starań może mieć duże problemy z nauką czytania i pisania pomimo znajomości liter ma kłopot ze zrozumieniem odczytanego tekstu. Często zapomina co było zadane, ma problemy z organizacją i dokończeniem zadań, ze zrozumieniem dłuższych poleceń.  Dziecko sprawia wrażenie jakby słyszało ale nie słuchało. Mózg  na rozpoznanie dźwięków mowy ma znacznie krótszy czas niż na pozostałe dźwięki, stąd zaburzenia przetwarzania słuchowego mogą pociągać za sobą problemy z rozwojem mowy i być przyczyną braku efektów terapii logopedycznej.

Co może sugerować występowanie CAPD?

Szczególnie narażone na CAPD są dzieci, które w przeszłości miały częste infekcje kataralne lub przerost trzeciego migdałka gardłowego, stany zapalne uszu, czy długotrwały stres, np. pobyt w szpitalu.

 Negatywne skutki mogą utrzymywać się pomimo zakończonego leczenia, wymagają wówczas specjalistycznego treningu słuchowego, aby odzyskać prawidłowe funkcjonowanie przetwarzania słuchowego istotnego dla mowy, nauki, koncentracji i pamięci.

U większości dzieci ze stwierdzoną dysleksją występują  zaburzenia przetwarzania słuchowego.