fbpx
Przejdź do treści
logo gobrain

4 pomysły na rozwijające zabawy z dzieckiem

W życiu dziecka zabawa odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niej uczymy się relacji z rówieśnikami, nowych pojęć czy mechanizmów. Warto zadbać, aby zabawy dzieci niosły za sobą rozwój psychospołeczny. Poniżej znajdą państwo cztery pomysły na świetną zabawę w niewielkim gronie z maluchami, które są nie tylko bawią, ale i uczą.
 
1. Rysowanie na wesoło
 
Rysowanie nie musi być jedynie tworzeniem kredką na papierze. Pomysłem na świetną zabawę w z dzieckiem jest zaproponowanie mu rysowania innymi częściami ciała takimi jak stopa, zgięcie przy łokciu czy usta. Ponadto można rozbudować zabawę o malowanie konkretnych haseł takich jak dom, pies, kwiatek lub bardziej abstrakcyjne, czyli radość, podróż, miłość czy przyjaźń. Dzięki takiej formie zabawy dziecko rozwija swoją kreatywność, poznaje różne pojęcia nie tylko treściowo, ale i obrazowo oraz wykorzystuje myślenie poza schematami, co jest niezwykle istotne w życiu dorosłym.
 
2. Piłka słów
 
Zastanawiasz się jak poszerzyć słownictwo twojego dziecka innym sposobem niż czytanie książek? Zagraj z nim w piłkę słów. Do gry potrzeba przynajmniej trzech osób. Zabawa polega na tym, że każda osoba, która otrzyma piłkę musi powiedzieć słowo na ostatnią literę poprzedniego słowa przeciwnika. W przypadku, kiedy nie możemy wymyślić słowa w ciągu 10 sekund odpadamy. Możemy utrudnić zadanie wykluczając imiona z gry. Dzięki połączeniu ruchu z wykorzystywaniem zadań pamięciowych dziecko znacznie lepiej będzie zapamiętywać nowo poznane słowa. Wynika to z zasad neuroplastyczności mózgu.
 
3. Zgadnij kim jestem
 
Zabawa, gdzie każdy zgaduje za pomocą pytań „tak – nie” kim jest. Określone jest to na karteczce przyklejonej do czoła, którą widzi reszta uczestników. W zmodyfikowanej wersji, nazwy na karteczkach mogą odnosić się do roli w rodzinie, czyli mama, brat, dziadek lub do zawodów takich jak policjant, lekarz czy sprzedawca w sklepie. Dzięki takiej grze dziecko poznaje różne role społeczne, a także związane z nimi czynności.
 
4. Alternatywna gra na komputer
 
Zespół GoBrain stworzył Interaktywny Trening Słuchowy Zabawy z Dźwiękami z myślą o formie gry komputerowej, która uczy dziecko w zakresie słuchu, mowy, pamięci i koncentracji od najmłodszych lat. Podczas rozwiązywania kolejnych etapów maluch rozwija swoje kompetencje, co ma przełożenie na późniejszy sukces w nauce szkolnej. Jeśli szukasz rodzicu ciekawej i rozwijającej alternatywy dla zwykłych gier na tablet lub komputer to właśnie ją znalazłeś. Zapoznaj się z naszą ofertą na stronie: http://www.gobrain.pl/zabawy-z-dzwiekami.
 
Warto na koniec podkreślić, że wszelkie zabawy, jeśli jest taka możliwość, warto wykonywać na świeżym powietrzu. Z badań naukowych wynika, że najlepiej uczymy się i zapamiętujemy na dworze w towarzystwie aktywności fizycznych. Nadchodzą wakacje, więc to idealny moment na spędzanie czasu w ten sposób z naszymi pociechami.

1 komentarz do “4 pomysły na rozwijające zabawy z dzieckiem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *