fbpx
Przejdź do treści
logo gobrain

Do przedszkola z GoBrain

Gdy dziecko wchodzi w wiek przedszkolny, każdy z rodziców zastanawia się w jaki sposób przygotować je na nowe wyzwania związane z tym okresem. Rozwój maluchów w tym momencie opiera się na dość przełomowym momencie, czyli pójściu do przedszkola. Zupełnie nowe środowisko oraz brak bezpiecznej bazy w postaci rodziców wymaga zdobycia nowych umiejętności co przekłada się na całościowy rozwój człowieka.
 
Po pierwsze dziecko na początku musi skonfrontować się z tym, że zasady panujące w środowisku domowym nie zawsze są takie same jak w środowisku pozadomowym, na przykład w przedszkolu. Zmierzenie się z nowymi ograniczeniami wpływa w dużym stopniu na rozwój kontroli u dzieci nad swoim zachowaniem.
 
Kolejną istotną rzeczą w rozwoju dzieci jest wchodzenie w relacje interpersonalne ze swoimi rówieśnikami. Podczas tego procesu pojawiają się takie elementy jak wzajemności, współpraca czy rywalizacja. Kontakty z innymi dziećmi uczą samokontroli, reprezentacji emocji oraz przestrzegania zasad w sytuacjach poza kontrolą rodziców. Dziecko podejmujące działania w tym zakresie przygotowuje się na dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Rodzice w tym aspekcie spełniają rolę czynnika samoregulującego. Jako opiekunowie, gdy dziecko jest grzeczne dajemy mu więcej swobody w kontaktach z kolegami, jednakże gdy zachowuje się niewłaściwie zmniejsza się dystans, a co za tym idzie szansa na kontakt z innymi. Dla dzieci jest to niezwykle istotna część życia, więc poprzez ten mechanizm nasza pociecha uczy się zasad oraz konsekwencji swoich działań.
 
Pod kątem poznawczym dziecko zaczyna interesować się rzeczami niedostępnymi w
bezpośrednim poznaniu. To wtedy zaczyna się tak zwany „wiek pytań”. Ważnym jest
wtedy zapewnienie swojemu maluchowi możliwości poznania świata wieloaspektowo, różnymi zmysłami.
 
Mówiąc o rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym nie można zapomnieć o tak istotnym elemencie jakim jest zabawa. Podstawową funkcją zabawy jest spełnienie pragnień dziecka czy to o byciu strażakiem czy o wielkiej wyprawie do dżungli. Warunkami dobrej zabawy według Profesor Brzezińskiej są: zachowanie dystansu do ról, rozróżnienie fikcji od rzeczywistości oraz określenie jasnych granic. Dzięki zabawie dziecko rozwija się pod kątem społecznym, emocjonalnym, moralnym i umysłowym, dlatego powinniśmy jako rodzice uwzględnić ten aspekt jako równie ważny w porównaniu do innych elementów.
 
Każdy etap rozwoju człowieka jest niezwykle istotny i wpływa na nasze dalsze życie. Rolą rodziców jest zapewnienie jak najbardziej ciekawego i zachęcającego do działania środowiska dla swoich dzieci. Warto czujnie obserwować dziecko pod kątem problemów w rozwoju i na bieżąco je rozwiązywać. Program GoBrain fast learning and fun wspomaga rozwój dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz przygotowuje je do nowych wyzwań stawianych przez następny etap jakim jest wiek szkolny.
 
Zobacz jak możesz wesprzeć rozwój swojego dziecka:
http://www.gobrain.pl/zabawy-z-dzwiekami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *