to nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi i impulsywnością
Jeśli wszystkie trzy objawy występują u dziecka przez co najmniej kilka miesięcy
niezależnie w jakim środowisku przebywa to jest to moment, aby mu pomóc
poprzez zgłoszenie się z nim do specjalisty.
Nadpobudliwość
Dziecko nie jest w stanie ani chwili posiedzieć spokojnie a gdy proponujesz mu, że poczytasz mu książkę to jego ręce i nogi są w nieustannym ruchu? Patrząc z boku wydaje ci się, że malec w ogóle nie słucha i przeważnie tylko biega lub wspina się na meble? Czy przed snem Twoje dziecko ma problemy z wyciszeniem się? Jeśli odpowiedź brzmi tak to są to objawy nadpobudliwości. Maluch z ADHD ma tyle energii, że można by bez trudu obdzielić nią paru kilkulatków.
Impulsywność
Malec kończy za Ciebie zdanie, odpowiada nim zdążysz zadać pytanie, wciąż wtrąca się w rozmowę dorosłych. Często zdarza mu się także psuć i łamać różne przedmioty, bo nie jest w stanie używać ich delikatnie. Także w kontaktach z bliskimi dziecko nie jest „delikatne” a gdy chce się przywitać, potrafi z impetem wskoczyć na kogoś lub bardzo mocno przytulić. Tego typu zachowania wskazują na wysoką impulsywność.
Zaburzenia koncentracji uwagi
Dziecko w przedszkolu ma problem ze skoncentrowaniem się na jednej czynności? – to zupełnie naturalne. Problem zaczyna się, gdy kłopoty z utrzymaniem uwagi na jednej czynności ma dziecko w szkole. Tego typu zaburzenia mogą objawiać się np. tym, że malec zaczyna rysować, po chwili bawi się samochodami, a już za moment skacze po łóżku. Czasem robi kilka rzeczy równocześnie. Ciągle coś gubi czy zapomina o codziennych czynnościach.
Nasz program GoBrain – interaktywny trening słuchowy może pomóc dziecku
ze zdiagnozowanym zespołem ADHD, gdyż usprawnia on koncentrację uwagi,
ułatwia komunikację, ćwiczy pamięć oraz poprawia umiejętność słuchania.
Sprawdź nasz artykuł o centralnym zaburzeniu słuchowym CAPD : http://www.gobrain.pl/blog/centralne-zaburzenia-przetwarzania-słuchowego